Rubicon 2019: cea de-a doua etapă pregătitoare s-a încheiat

Duminică, 9 decembrie, la Chișinău s-a desfășurat cea de-a doua etapă de pregătire pentru ștafeta Rubicon 2019, la care au participat membrii clubului de alergare Sporter Run și participanții la viitoarea cursă.

Antrenamentul a început la ora 9:00, după ce toți participanții la antrenament s-au adunat în fața oficiului companiei Simpals de pe str. Calea Orheiului, 28/1. După o bună încălzire a mușchilor, alergătorii au pornit la drum. Această cursă de antrenare a constat din 4 etape și a avut o lungime totală de 39,41 km.

De la oficiul companiei Simpals, grupul de atleți s-a îndreptat spre comuna Stăuceni. Alergătorii s-au deplasat în ritmul standard al Rubiconului – 6.30 min / km. Coloana a fost condusă de un pacemaker, care a servit drept punct de orientare pentru alți alergători. Prima etapă, cu o lungime de 8,51 km, a fost finalizată la cercul de la Cricova, autostrada E581.

Cea de-a doua etapă s-a desfășurat pe traseul: cercul de la Cricova, autostrada E581 – benzinăria Lukoil E581, în direcția satului Tohatin. Sportivii au alergat 9,49 km.

Punctul de plecare al celei de-a treia etape a antrenamentului a fost benzinăria Lukoil E581. Atleții au alergat 11,28 km și au finalizat etapa la benzinăria Lukoil, dar deja cea de la intersecția străzii Vadul-lui-Vodă cu strada Transnistria din sectorul Ciocana, Chișinău.

Etapa a patra și cea finală, de 10,13 km, s-a încheiat în fața oficiul companiei Simpals, pe str. Calea Orheiului, 28/1.

Pentru a afla mai multe detalii despre cursa Rubicon și cum să vă înregistrați la aceasta, accesați link-ul.